Comenius - Oczami bohatera

Francuscy uczniowie przedstawiają: ROZDZIAŁ IV

2011-01-19 10:27

Nasi bohaterzy znajdują się we Francji. Patrzą na mapę skarbu księcia Johna            i orientują się, że następnym krokiem powinien być pewien zamek. Asterix natychmiast proponuje, że powinni napić się trochę magicznej mikstury przygotowanej przez druida Panoramixa. Piją na zmianę i natychmiast zostają przeniesieni na zamek De La Greve, który jest zaznaczony na ich mapie skarbów. Ten zamek znajduje się blisko miejscowości La Roche sur Yon.

Kiedy Asterix, Zawisza Czarny, Jim Knopf i Robin Hood przybywają na miejsce, widzą, że zamek jest w posiadaniu Rzymian. Rozpoczyna się bitwa i nasi bohaterzy ostatecznie wygrywają. To pomaga im wejść na zamek. Spotykają tam nieznanego człowieka, który jest zamknięty w lochu i uwalniają go. Nazywa się on Nasreddin Hodja, pochodzi z Turcji i został uwięziony razem ze swoim osiołkiem. Prosi on swoich nowych przyjaciół, by pomogli mu odnaleźć osiołka, ponieważ w jego siodle ukryte zostały diamenty. Są gotowi, by mu pomóc; Idefix pokazuje im właściwą drogę dzięki swojemu zmysłowi węchu: znowu kierunek Paryż.

Kiedy przyjeżdżają na Champs Elysees, Jim, Robin, Zawisza i Nasreddin proszą Asterixa, by mogli zjeść dobry posiłek zanim wyruszą. Szukają więc spokojnego miejsca i znajdują restaurację Fouquet. Decydują się tam zjeść. Zgodnie z sugestią Asterixa jedzą z apetytem żabie udka, nadziewane ślimaki oraz soczysty stek z kaczki. Piją smaczne wino Bordeaux z serem i kończą posiłek deserem; tartą Tatin i szampanem.

Wyruszają ponownie idąc za Idefixem, który wyczuwa zapach kopyt pozostawionych przez osiołka Nasreddina. Te ślady prowadzą ich na wieżę Eiffla, ale jest to pułapka – Juliusz Cezar i książę John zawarli przymierze, by ponownie odnaleźć mapę skarbu. Dwaj mężczyźni i ich armie obserwowali przyjazd 5 bohaterów z drugiego piętra wieży Eiffla. Na szczęści Robin nauczył swoich przyjaciół jak naciągać łuk. Nasi bohaterowie mają pomysł by wystrzelić rozpalone strzały na armię Juliusza Cezara i księcia Johna. Wieża Eiffla szybko zajmuje się ogniem i to sprawia, że armie zaczynają uciekać. Natomiast bohaterzy odnoszą sukces w uwolnieniu osiołka i odnajdują ukryte diamenty, które były pod siodłem.

W tym samym momencie Idefix przynosi im pergamin zgubiony przez armię podczas ucieczki. Asterix otwiera go, a w środku jest narysowany meczet, który Nasreddin Hodja zna ze swojego kraju. By podziękować swoim przyjaciołom, Nasreddin zaprasza ich, by wyruszyli razem z nim w nowym kierunku tłumacząc, że może im pokazać Turcję. Wszyscy zasiadają na latającym dywanie Nasreddina. Dla wszystkich oprócz Nasreddina, jest to całkiem nowy sposób podróżowania...

 

Powrót

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.